„Nem tudtam tükörbe nézni” – túl a legnehezebb évein, megjárta a poklot az egykori ferencvárosi kedvenc
Háfra Noémi egy interjúban bevallotta, fel akart hagyni a kézilabdázással.
A jelenleg sportdiplomataként tevékenykedő egykori olimpikon minden olyan felkérést örömmel fogad, amely a sportról, a tömegsportról és a mozgásról szól.
Szeretne visszaadni a fiatal sportolóknak valamit abból, amit megtanult profi úszópályafutása alatt Gyurta Dániel. Az olimpikon, nemrég a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola sportkonferenciáján kendőzetlenül mesélt karrierjéről. A fényes sikerek mellett a hullámvölgyeket sem hallgatta el.
„Egy sor olyan emlék és élmény köt Hódmezővásárhelyhez, amelyeket a csapattársaimmal és az edzőimmel éltem meg. A Szent István Általános Iskola is egy olyan helyszín, ahol többször megfordultam. Találkoztam itteni tanárokkal, tanulókkal és olyan ifjú sportolókkal, akiket már most figyelemmel követünk” – mondta Gyurta Dániel.
Az olimpiai bajnok úszó hozzátette, hogy annak, hogy vásárhelyen tartották az edzőtáborokat, volt egy mentális része is:
A jelenleg sportdiplomataként tevékenykedő egykori úszóklasszis ehhez kapcsolódóan azt is megjegyezte, hogy ebben partner volt a város, az uszodák, sőt még arra is odafigyeltek a vendéglátóik, hogy milyen szobát kapjanak a szállodákban. „Így az évek alatt kialakult egyfajta bizalmi kötődés a városhoz, az uszodákhoz, valamint a helyi edzőkhöz és sportolókhoz” – tette hozzá.
Gyurta beszélt arról is, hogy a felnőtt válogatott sportolók jelenléte motiválta a hódmezővásárhelyi gyerekeket, fiatal versenyzőket. „Ha a hódmezővásárhelyi úszósportról beszélünk, akkor annak része a felnőtt válogatott is, hiszen volt arra példa, hogy aktívan közösen edzettünk a gyerekekkel” – mondta el.
A március elején útjára indított mozgásOK! program kapcsán hangsúlyozta, hogy minden olyan felkérést örömmel fogad, amely a sportról, a tömegsportról és a mozgásról szól. A magyar bajnok kitért arra is, hogy több felmérés is foglalkozott azzal, hogy az elmúlt tíz évben a gyerekek motivációját miként alakította át a közösségi média vagy az e-sportok megjelenése.
„Ma az, hogy egy fiatalt rávegyünk arra, hogy elmenjen lovagolni vagy dzsúdózni, az egyfajta kihívás. Nekem a mozgásOK! programban az tetszett meg a legjobban, hogy arra sarkallja a közösséget, hogy a szülők is aktív részesei legyenek a különböző sportfoglalkozásoknak a gyermekeikkel együtt. Ennek hatására lehet, hogy a szülő is el kezd sportolni, mindemellett pedig látja, hogy a gyereke milyen közegben van, és így át tudja majd érezni, hogy a gyermeke milyen kihívásokat él meg nap mint nap mentális és fizikális szinten, és így még jobban tud neki segíteni.
Olyan élményekben lehet tehát részük, amit a közös sportolás nélkül nem tapasztalnának meg”
– sorolta Gyurta.
A sportdiplomata kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy a mozgásOK!-hoz hasonló kezdeményezések hozzájárulnak ahhoz, hogy javítsunk a negatív statisztikákon, amelyek azt mutatják, hogy van olyan generáció a magyar társadalomban, amely az elhízottabbak közzé tartozik. „Ezen mindenféle javítás, az javulás. Hódmezővásárhelyen indult el a kezdeményezés, hogy a gyerekeknek mindennap legyen testnevelés órájuk. Több mint tíz évet edzőtáboroztam itt, és emlékszem rá, hogy nem volt olyan nap, hogy az uszodában ne találkoztam volna úszóórára érkező általános- és középiskolai osztályokkal.
Ebben a városban ha nem is tud mindenki úszni, de vízbiztonsága biztos van.
S szerintem ez a kulcs ahhoz, hogy a fent említett statisztikákban tudjunk előbb vagy utóbb javítani” – hangsúlyozta Gyurta Dániel, akivel a tervek szerint a mozgásOK! program ideje alatt többször is találkozhatnak majd az aktív kikapcsolódásra vágyók.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner
***